Bezprawne uwięzienie pastorów w Sudanie

Pastor Kuma Shemaa
Pastor Kuma Shemaa

The Voice of the Martyrs, misja partnerska Głosu Prześladowanych Chrześcijan, oraz inne organizacje, zaniepokojone traktowaniem chrześcijan przez islamistyczny reżim Sudanu, od grudnia ubiegłego roku uważnie śledziły rozwój wypadków w Sudanie związany z aresztowaniem trzech sudańskich przywódców chrześcijańskich oraz obywatela Czech, przetrzymywanych bez postawienia im zarzutów. Po ponad ośmiu miesiącach bezprawnego uwięzienia sudańskie media poinformowały, że proces tych czterech osób rozpoczął się w niedzielę 21 sierpnia.

Reżim Sudanu

Na czele rządu Sudanu stoi Omar al-Baszir, islamista, który został oskarżony o zbrodnie przeciw ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Uwięzieni sudańscy pastorzy

Pastorzy Hassan Abdelrahim Kodi i Kuma Shemaal oraz lider chrześcijański Abdelmoneim Abdelmoula są obecnie sądzeni w Chartumie razem z obywatelem Czech, Petrem Jaskiem. Wszyscy czterej zostali aresztowani w grudniu 2015 r. Prawo sudańskie stanowi, że więźniowi powinno się postawić formalne zarzuty lub go uwolnić w ciągu 45 dni. Jednak w tym czasie żadnemu z nich nie postawiono zarzutów. Są oni kolejnymi ofiarami wieloletnich prześladowań chrześcijan w Sudanie. W zeszłym roku aresztowano dwóch innych pastorów z Sudanu Południowego. Ostatecznie uznano ich za winnych mniejszych przestępstw, wyrok zaliczono im w poczet kary, zwolniono i pozwolono powrócić do Sudanu Południowego. Meriam Ibrahim, inna sudańska chrześcijanka, skupiła na sobie uwagę społeczności międzynarodowej, gdy została aresztowana za odstępstwo i zmuszona do urodzenia dziecka w sudańskim więzieniu.

Petr Jasek, obywatel Czech, więziony od grudnia 2015 r.

Władze Sudanu usiłują przedstawić Petra Jaska, obywatela Czech, jako „filmowca”, którego celem było spiskowanie przeciwko państwu sudańskiemu. Oskarżenia wysunięte przeciwko Petrowi Jaskowi przez Sudańską Narodową Agencję Wywiadu i Bezpieczeństwa są fałszywe. Petr Jasek nigdy nie nakręcił ani nie opublikował filmu ani też nie wypowiadał stwierdzeń o charakterze politycznym.

The Voice of the Martyrs zna Petra Jaska jako życzliwego człowieka, który pomagał nam jako organizacji dostarczać pomoc do wypędzonych i cierpiących chrześcijan w Sudanie, Nigerii i innych krajach afrykańskich. Doświadczenie zawodowe Petra Jaska jako administratora szpitala szczególnie predysponuje go do służby dla osób cierpiących, zwłaszcza w zakresie dostarczania pomocy medycznej społecznościom znajdującym się w ciężkim położeniu. Praca Petra Jaska miała wyłącznie charakter humanitarny i pod żadnym względem nie wiązała się z polityką.

Wezwanie do działania

The Voice of the Martyrs wzywa chrześcijan na całym świecie do modlitwy za pastorów Kodiego, Abdelmoula i Shemaala, jak również za Petra Jaska i ich rodziny. Módlmy się razem o sprawiedliwy wyrok i ich natychmiastowe uwolnienie, aby mogli powrócić do swoich bliskich.

The Voice of the Martyrs

The Voice of the Martyrs (misja partnerska Głosu Prześladowanych Chrześcijan) jest niedochodową, międzydenominacyjną organizacją misyjną, która udziela praktycznej i duchowej pomocy chrześcijanom prześladowanym w różnych krajach świata. Została założona w 1967 r. i za cel stawia sobie zachęcanie wszystkich chrześcijan do coraz głębszego oddania Chrystusowi oraz wypełniania Jego Wielkiego Nakazu Misyjnego bez względu na koszt.

za Głos Prześladowanych Chrześcijan

Zobacz również

Pastor nękany i uwięziony za nawracanie

Od 2020 roku pastor Santosh jest nękany i naciskany przez członków hinduskiej organizacji religijno-nacjonalistycznej RSS. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *